Co to znaczy apologetyka?
Apologetyka (łac. apologeticum, z gr. ἀπολογία) – dział teologii (teologia fundamentalna, której apologetyka jest wymiarem praktycznym) lub literatury zajmujący się obroną wiary, w szczególności chrześcijańskiej, przed zarzutami przeciwników oraz uzasadniający podstawowe prawdy wiary. Termin ten również dotyczyć może twórczości pisarskiej apologetów. Mianem tym określa się pisarzy wczesnochrześcijańskich z II i III w..(Wikipedia)
Kościół musi promować na wszystkich szczeblach swego nauczania apologetykę, której celem jest potwierdzanie prawdziwości chrześcijańskiego Objawienia, harmonii między wiarą i rozumem oraz poprawnego rozumienia wolności(…)Nowa apologetyka na nowe tysiąclecie.
Kard. William Levada, były prefekt Kongregacji Nauki i Wiary , Depesza Radia Watykańskiego z 30.04.2010
Sprzeciwiamy się ateistycznemu fundamentalizmowi, ekstremizmowi. Czyli rygorystycznym przestrzeganiem zasad i norm wyznaczonych przez doktrynę ateistyczną i połączone często z narzucaniem tych zasad innym członkom społeczności niekoniecznie wyznającym te same poglądy na religijność, często połączone z pomówieniami, nietolernacją i chrystianofobią.
Występujemy przeciwko uprzedzeniom, kłamstwom i absurdom.
Występujemy przeciwko wielu tezom w artykułach zawartych w serwisie www.racjonalista.pl
Albo moja nienawiść skierowana jest przeciw rzeczywistości Boga, albo przeciw fantazji. Jeśli jest wymierzona w wytwór mojej wyobraźni, to znaczy, że jestem obłąkany.
Czy istniałyby prawa zabraniające palenia papierosów, gdyby nie było papierosów?
Czy istniałaby prohibicja, gdyby nie było czego zakazać?
Jak może istnieć ateizm, jeśli nie istnieje coś, co da się zanegować?
Tym, co ratuje ateizm przed obłędem i szaleństwem, jest fakt, że Bóg istnieje; w przeciwnym razie ateizm jest szturmowaniem zjaw i walką z wiatrakami.
Arcybiskup Fulton J. Sheen “What Can I Do?”, 1936 r. str. 6.
“Wiara, pozbawiona oparcia w rozumie, skupiła się bardziej na uczuciach i przeżyciach, co stwarza zagrożenie, że przestanie być propozycją uniwersalną. Złudne jest mniemanie, że wiara może silniej oddziaływać na słaby rozum; przeciwnie, jest wówczas narażona na poważne niebezpieczeństwo, może bowiem zostać sprowadzona do poziomu mitu lub przesądu. Analogicznie, gdy rozum nie ma do czynienia z dojrzałą wiarą, brakuje mu bodźca, który kazałby skupić uwagę na specyfice i głębi bytu:” Fides et Ratio, 48
Wszystko badajcie, a co szlachetne – zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. 1 Tes 5,21-22
Zapraszam
Kamil Beniuk – pomysłodawca i wykonawca serwisu apologetyka.org
Mąż Kasi i tata Oli i Piotra, mgr teologii UKSW, katecheta. Pasjonat apologetyki. Fanboy duchowości św. Weroniki Giulliani (www.weronika.net). Także Gamer (FTP, RTS), Cybersecurity (WordPress, Android, Windows), tekst, muzyka i produkcja pieśni religijnej, Rysunek (ołówek, akwarela), Ikonografia.
- 784 posts
- 13 pages
- 11 drafts
- 3,058,491 words
- 271 total comments
- 0 comments in queue
- 162 comments approved
- 1 registered users
- 114 categories
- 922 tags
Pytania i inne kieruj na:
Społecznościowe:
Działam także na:
https://www.wykop.pl/ludzie/Fargo2/
https://gloria.tv/Fargo
https://zchrystusem.pl/memberlist.php?mode=viewprofile&u=818
https://forum.wiara.pl/index.php
http://blog.wiara.pl/apologetyka/
http://biblia.webd.pl/forum/index.php
https://blog.deon.pl/
http://www.sfinia.fora.pl/
https://www.dyskusje.katolik.pl/