Obserwuj wątek
Niedawno zakończyło się coroczne wydarzenie ekumeniczne o nazwie Serce Dawida 24/7. W tym roku zgromadziła około 2700osób, a mówcami byli prelegenci różnych denominacji chrześcijańskich.
Chciałabym opisać postać jednego z prelegentów tegorocznej konferencji Johanenesa Hartla.
Johannes Hartl – Lider i założyciel Domu Modlitwy w Augsburgu, w którym modlitwa toczy się nieprzerwanie dniem i nocą – 24 godziny na dobę. Jest autorem książek i skryptów, liderem uwielbienia i autorem pieśni. Jest także doktorem Teologii Katolickiej. Przed założeniem Domu Modlitwy, studiował germanistykę i filozofię a także pracował wiele lat w strukturach Odnowy Charyzmatycznej. Jest świetnym i rozchwytywanym w całej Europie mówcą! W młodości pragnął zostać zakonnikiem, jednak ostatecznie w 2001r poślubił swoją żonę Juttę. Mają czworo dzieci.
https://gebetshaus.org/
Dom modlitwy w Augsburgu jest inicjatywą w ramach katolickiej odnowy charyzmatycznej. Chrześcijanie różnych wyznań modlą się tam 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Dom modlitwy jest uważany za „eksperyment” ekumenizmu duchowego. Został zatwierdzony przez biskupa Augsburga Konrada Zdarsa i uznany jako szansę dla Kościoła w Niemczech. Pomysł i energię potrzebną do stworzenia domu modlitwy zaczerpnięto podczas wizyty w „International House of Prayer” (IHOP) w Kansas City, Jutty i Johannesa Hartl. Uznali za powołanie Boże, „aby otworzyć ośrodek w Niemczech, w którym modlitwa nie milczy w dzień iw nocy”.
„Podczas wizyty w Międzynarodowym Domu Modlitwy w Kansas City (założonym przez Mike’a Bickle’a) wizja nabiera jasności, łącząc się z wczesną fascynacją 24-godzinną modlitwą. Coraz częściej Jutta i Johannes postrzegają to jako wyraźny apel Boga do otwarcia centrum w Niemczech, w którym modlitwa nie milczy w ciągu dnia i nocy. Pierwsi „wizjonerzy” przychodzą do was, spotykacie się w swobodnym kręgu.”
Pracownicy Domu Modlitwy zatrudnieni są w pełnym wymiarze czasu, zajmują się między innymi pracą z dziećmi i młodzieżą, prowadzą seminaria oraz szkolenia na tematy duchowe. Inicjatywa jest finansowana z darowizn i dochodów „Gebetshaus Augsburg Services GmbH”. Specjalnie wyznaczony kapłan regularnie uczestniczy w spotkaniach zespołowych stowarzyszenia.
Dom modlitwy w Augsburgu organizuje coroczne konferencje MEHR, które są pewnym odpowiednikiem organizowanych w Polsce konferencji „Strefa0” czy „Serce Dawida”. Konferencja MEHR to coroczna konferencja dotycząca wiary ekumenicznej. Socjolog religijny Armin Nassehi opisał MEHR jako „niski próg”, gdzie następuje „redukcja wiary do estetyki i emocjonalności”. Około 60% uczestników to katolicy, 17% protestanci i członkowie wolnych kościołów oraz 3% prawosławni chrześcijanie.
W 2015r na konferencję MEHR zaproszono Heidi Baker – jedną z liderek zwiedzenia Toronto Blessing:
„Czy słyszeliście już o konferencji „Mehr”? A o domu modlitwy w „Gebetshaus” Augsburgu? Jeżeli nie dotarła do Was informacja o tym niezwykłym miejscu, to śpieszę donieść, że jest to prawdopodobnie jedyne (przynajmniej na razie 🙂 miejsce w Europie, gdzie trwa nieustanna modlitwa 24/7, podtrzymywana przez osoby z różnych denominacji! Od 5 lat dom modlitwy w Augsburgu organizuje konferencję „Mehr” (niem. „Więcej”). Z roku na rok konferencja gromadzi coraz więcej ludzi (w tym roku ok. 6000), w różnym wieku i z różnych części Niemiec i Europy, ale co najistotniejsze, z różnych kościołów i wyznań, pragnących „Więcej” Boga i Jego obecności. W tym roku mieliśmy przywilej po raz kolejny uczestniczyć w tej konferencji. Mogliśmy posłuchać nauczań m.in. Heidi Baker (raczej nie trzeba przedstawiać :-)), Pete’a Greiga (założyciela ruchu „24-7”), bp Stefana Ostera i lidera domu modlitwy w Augsburgu – Johannesa Hartla.”
W trakcie konferencji odbywała się msza katolicka i nabożeństwo ewangelickie. Heidi Baker podzieliła się „rozpalającymi” świadectwami ze swojej posługi i ze swojego życia. Jedno jej stwierdzenie naprawdę rozłożyło mnie na łopatki – w naszym życiu, we wszystkim, co robimy, obowiązuje podstawowa prawda: ani ty, ani ja nie jesteśmy Bogiem – to Bóg jest Bogiem, hura! Heidi jest niesamowita.”
http://blog.wroclaw24.org/2016/01/konferencja-mehr-w-domu-modlitwy-w.html
https://www.youtube.com/watch?v=ZNXmdloYp6o
https://www.youtube.com/watch?v=_nvowdTI8zI
Na portalu „Wiara.pl” ukazał się artykuł promujący wydarzenie MERCH w 2018r. Jak widać na zdjęciu obecny był tam również abp.Grzegorz Ryś (widoczny w dolnej prawej części zdjęcia).
https://kosciol.wiara.pl/doc/4410511.Augsburg-konferencja-charyzmatyczna-Mehr-Konferenz
W czerwcu 2018r po raz pierwszy w domu modlitwy w Augsburgu odbyła się Konferencja Schøn. Wydarzenie to nie miało wyraźnej orientacji chrześcijańskiej, a zrodziło się z „piękna i inspiracji, mniej z religii”. Artyści współtworzący to: a. Patrick Kelly, Wim Wenders, Samuel Koch i Johannes Hartl.
Na stronie internetowej centrum modlitwy http://www.gebetshaus.org/veranstaltungen czytamy:
Jednak w Niemczech co pewien czas pojawiają się kontrowersje związane z działalnością Domu Modlitwy z Augsburga. Padają pytania o to, czy jest tam jeszcze głoszona nauka katolicka. Jednak duchowni są zachwyceni uważając, że jest to wielka szansa na odrodzenie katolicyzmu w Niemczech. Nowoczesna forma odrodzonego katolicyzmu jest jak najbardziej trafiona.
W 2018r podczas konferencji MERH Johannes Heartl ogłosił 10-cio punktową „Misję Domu Modlitwy”. Tuż po jej ogłoszeniu rozgorzała burzliwa dyskusja na temat jej zgodności z nauczaniem katolickim. Pojawiło się wiele zarzutów mówiących o tym, że są one niezgodne z Tradycją Kościoła jak i sprzeczne z pewną częścią katolickiej doktryny. Jedną z głównych osób krytykujących „Manifest Misji” jest prof.dr Ursula Nothelle-Wildfeuer
https://www.katholisch.de/artikel/19168-das-mission-manifest-bedeutet-eine-versektung-der-kirche
Duże kontrowersje również kryją się za finansowym sukcesem Domu Modlitwy i konferencjami MERH. W 2018r za tzw. „wejściówkę” trzeba zapłacić 140 euro !
„Co kryje się za kontrowersyjnym domem modlitwy
Jednak nie jest tak, że nie ma krytyki domu modlitwy. Trudne pytania. Wpływają również na finansową stronę projektu, za którą działa stowarzyszenie Prayer House Augsburg e.V. Już na ostatniej konferencji „WIECEJ” w styczniu 2017 r. Odwiedzający zapłacili za wstęp do 140 euro; Niektórzy z nich zwrócili się później do naszej gazety, ponieważ stali się sceptyczni. Na zbliżającej się konferencji w styczniu 2018 r. Ceny są jeszcze wyższe; osoba dorosła musi obecnie regularnie płacić 149 euro. Niewiele mniej niż jest to wymagane na dużym festiwalu muzyczny. (tłumaczenie gogle)”
Cały tekst o niejasnych wpływach finansowych Domu Modlitwy z Augsburga znajduje się pod poniższym linkiem:
https://www.augsburger-allgemeine.de/augsburg/Was-steckt-hinter-dem-umstrittenen-Gebetshaus-in-Goeggingen-id42737226.html
W Polsce jednak promuje się Dom Modlitwy z Augsburga jak i konferencję MERH jako wielkie dzieło Ducha Świętego.
https://deon.pl/kosciol/niemcy-ekumeniczna-konferencja-charyzmatyczna-w-augsburgu,463880
https://www.gosc.pl/doc/4751184.Moge-prosic-o-ogien
Takie wydawnictwa jak „Głos na Pustyni czy Esprit promują książki Johannesa Hartla:
https://sklep.glosnapustyni.pl/ksiazki/191-ogien-w-moim-sercu.html
https://www.esprit.com.pl/583/Ogien-w-moim-sercu.html
W Warszawie w 2015r. odbyła się Europejska Konferencja Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, na której dr Johannes Hartl mówił o dzisiejszej sytuacji w Europie (uchodźcy, sytuacja społeczeństwa, Kościoła i Odnowy):
https://odnowadrohiczyn.eu/europejska-konferencja-katolickiej-odnowy-charyzmatycznej-w-warszawie/
W Częstochowie w 2019r. Częstochowie odbył się kongres Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej i Środowisk Ewangelizacyjnych: „Charis, czyli strumień łaski”, na której dr Johannes Hartl mówił o charyzmatycznej tożsamości kościoła:
https://www.youtube.com/watch?v=gRPN3GCyPjA
Ciekawe wpis na blogu osoby zaangażowanej w konferencję MORE w Augsburgu w 2014r. (http://zeitschnur.blogspot.com/2014/01/die-mehr-konferenz-in-augsburg-und-die.html):
- Tradycja Kościoła obejmuje „potencjalnie prawie wszystko” (wpis potem usunięty ze strony internetowej Hartla; prawie wszystko, czy Kościół miał braki, dopóki nie przyszedł Hartl),
- „Chwaląc Boga z dnia na dzień, wołamy o Jego panowanie nad tym światem”. (tymczasem Jezus władcą tego świata nazywa szatana J12,31).
Jak widać w Polsce nie znajdziemy chociażby jednej negatywnej wzmianki o Domu Modlitwy z Augsburga jak i konferencji MERH. Co więcej, nie ma żadnej krytyki w kwestii działalności IHOP-u i ich placówek działających w różnych miejscach w Polsce. W przestrzeni publicznej obowiązuję całkowity zakaz ich krytykowania. To co obecnie widzimy, to realizowanie z góry ustalonych wytycznych, które mają doprowadzić do transformacji Kościoła Katolickiego.
Piotr Aksorz